Допомога при пораненнях

ПЕРША ДОЛІКАРСЬКА ДОПОМОГА ПРИ ПОРАНЕННЯХ

Рани – це пошкодження тканин, спричинені механічним впливом, що супроводжується порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок. Розрізняють рани: різані, колоті, рублені, поверхневі та глибокі рани.

Перебіг ранового процесу залежить від типу і розміру рани, локалізації та ступеня її інфікування. При незначному інфікуванні рана може загоїтися і через 3-4 доби, але якщо біль посилюється, з’являється набряк та почервоніння шкірних покривів навколо рани, у потерпілого підвищується температура – це розвивається запальний процес.

Такий розвиток запального процесу може призвести до правцю. Тому навіть найдрібнішу рану необхідно обробляти атисептичними засобами, а саме перш за все виконати такі дії:

  • за необхідності звільнити поранену ділянку від одягу;
  • ретельно вимити руки з милом, одягну гумові одноразові рукавички;
  • промити рану 3 % – вим. розчину перекису водню, якщо рана забруднена, бажано промити її теплою водою з милом;
  • обробити краї рани спиртовим розчином брильянтового зеленого або розчином йоду;
  • заклеїти оброблену рану бактерицидним лейкопластиром чи накласти антисептичну пов’язку (необхідно слідкувати, щоб ця пов’язка не забруднювалась і не промокала.

Якщо під час оброблення дрібної рани поновилася кровотеча, слід знову накласти нову пов’язку, допоки кровотеча не зупиниться. Змінювати її лише за необхідності : у разі її намокання чи забруднення.

Не варто самостійно обробляти рани з високим ризиком інфікування (наприклад : забруднені садни, глибоку колоті рани тощо). Варто звернутися до медичного закладу, де проведуть правильне та безпечне оброблення рани.

Для оброблення глибоких ран не слід використовувати мазі з антибіотиками, оскільки це порушує відтік вмісту рани.

Концентровані дезінфікуючі засоби можна використовувати лише для знезараження не пошкодженої шкіри навколо рани. Оскільки такі речовини найчастіше містять йод, це може спричинити алергічну реакцію.

 

Поділіться цим дописом у соціальних мережах: