Дифтерія та її профілактика

Дифтерія та її профілактика

scheplennya

Дифтерійні захворювання викликає особливий специфічний мікроб – дифтерійна паличка Леффера. Зараження відбувається при безпосередньому контакті хворої людини із здоровою крапельним шляхом, або ж через предмети, забруднені виділеннями (посуд, білизна, іграшки і т. д.). Особливе значення в поширенні цієї хвороби мають, так звані, бацилоносії. Бацилоносії, самі залишаючись здоровими, одначе можуть передавати інфекцію людям, які знаходяться з ними у контакті. Особливо небезпечні бацилоносії серед дітей і працівників дитячих установ. Інкубаційний період дифтерії від 2 до 10 днів.Дифтерійне захворювання – місцеве запалення слизової оболонки , причому на її поверхні утворюється товста плівка сірувато-білого кольору,; частіше всього буває уражена слизова зіву, носа, горла, рідше статеві органи ( частіше у дівчаток), слизова очей, вух. Крім місцевого процесу, дифтерійний яд, що виробляється дифтерійними мікробами викликає загальне отруєння всього організму. Токсин також може потрапити у кров і вразити серце, нирки і нервову систему.

Ускладнення від дифтерії можуть включати:

  • блокування дихальних шляхів

  • пошкодження серцевого м’яза ( міокардит)

  • ушкодження нерва ( полі невропатія)

  • легеневу інфекцію 9 дихальну недостатність або пневмонію).

Особливо небезпечна дифтерія гортані – ДИФТЕРІЙНИЙ КРУП.. тому, що гніздиться вона в життєво-важливому органі – гортані.

Дифтерійний (справжній круп), на відміну від несправжнього, починається поступово і у дитини з’являється сиплий голос і грубий гавкаючий кашель. Потім з’являються ознаки утруднення дихання; втягуються при вдиху податливі місця грудної клітки, дитина стає неспокійною. Якщо в цьому періоді хвороби не надати дитині належну допомогу, то сили дитини, в зв’язку з неможливістю подолати утруднення дихання, вичерпуються – замість неспокою ми будемо бачити у дитині млявість, байдужість, вона навіть засинає, шкіра і слизові оболонки її стають синіми, руки і ноги холонуть і дитина гине.

Профілактика дифтерії

При виявленні хворого чи бацилоносія дифтерії. даних осіб потрібно негайно ізолювати, а в приміщенні зробити дезінфекцію стін, підлоги, меблів. Посуд, білизну миють і знешкоджують кип’ятінням. М’які речі, які не можна кип’ятити і мити дезінфікують в дезкамері.

При появі захворювання на дифтерію, у всіх контактних беруть мазок з носа і зіву на дослідження на наявність дифтерійної палички. Дитину, яка перехворіла, допускають у колектив лише після одержання у неї дворазових негативних аналізів.

0082_depositphotos_34594237_m-2015

Профілактичні щеплення проти дифтерії

Щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюку проводяться за віком: у 2 місяці (перше щеплення), у 4 місяці (друге щеплення), у 6 місяців (третє щеплення), та у 18 місяців (четверте щеплення) – вакциною АКДП.

Ревакцинацію проти дифтерії та правця проводять у 6 років анатоксином дифтерійно-правцевим (АДП). Наступні: у 16 років анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (АДП-М), у 26 років з подальшою плановою ревакцинацією з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення.

При відсутності щеплення проти вказаних хвороб або при порушенні календаря щеплень, профілактичні щеплення можна проводити у будь-якому віці, але інтервал між першою, другою і третьою дозами має становити – 1 місяць. а між третьою і четвертою дозами – 6 місяців.

Всі ці щеплення в Україні можна зробити безкоштовно, але як і будь-який лікарський препарат, вакцина може викликати реакцію. Проте, ризик померти від дифтерії набагато вищий, ніж ризик серйозної реакції на щеплення. Серйозні реакції на вакцини вкрай рідкісні. Побічні ефекти, такі як болісні відчуття і припухлість в місці ін’єкції або невелике підвищення температури, це звичайне явище.

У зв’язку з небезпечністю хвороби та низьким рівнем охоплення щепленнями в Україні, МОЗ рекомендує провести вакцинацію для дітей і ревакцинацію для дорослих. Адже, це єдиний спосіб захиститися від дифтерії і попередити розвиток небезпечних ускладнень.

 

 

Поділіться цим дописом у соціальних мережах: