Консультація на тему: «ПАНІКА У ПЕРІОД ПАНДЕМІЇ. ЯК УНИКНУТИ НЕГАТИВНИХ НАСЛІДКІВ»

         Вже довгий час ми перебуваємо в новому й незвичному для себе стресовому стані – страхом захворіти на COVID-19. Тривога наростає щодня паралельно із тим, як все більше ваших близьких та знайомих інфікуються вірусом. Страх поєднується із невпевненістю у завтрашньому дні. Тому якщо ви починаєте хвилюватися й безперестанно думаєте про COVID-19, ви не самотні і це нормально.

           Але можливо вас заспокоїть те, що коронавірус — лише один з різновидів респіраторної вірусної інфекції, а лікарі знають, як лікувати респіраторні захворювання.

       Важливо розуміти, що лікування вірусних респіраторних захворювань не є чимось новим у медицині. Керівні принципи є, і вони оновлюються в процесі надходження нової інформації. Протягом останнього року пандемії протоколи лікування вдосконалилися та лікарі покращили свої навички у лікуванні пацієнтів з COVID-19.

         Тому залиште лікування фахівцям. Що ви дійсно можете й повинні зробити — захистити себе й оточуючих від інфікування. А якщо маєте симптоми захворювання, то йти до сімейного лікаря, а не займатися самолікуванням.

Захист від інфікування COVID-19 такий самий, як і від інших респіраторних інфекцій:

 • носіть маску або респіратор у громадських місцях, уникайте скупчення людей та дотримуйтеся фізичної дистанції,
 • регулярно мийте руки або використовуйте антисептик, якщо у вас немає доступу до мила,
 • обробляйте антисептиком поверхні, до яких часто торкаєтеся (ручки дверей, поверхні столів тощо),
 • якщо ви кашляєте або чхаєте, робіть це у згин ліктя,
 • не торкайтеся обличчя, адже один зі шляхів інфікування саме через слизові оболонки,
 • залишайтеся вдома, якщо маєте симптоми хвороби, та зв’язуйтеся зі своїм сімейним лікарем.

       Тиск епідеміологічної ситуації на людей та велика кількість обмежень разом із новинами про поширення вірусу попри усе може негативно впливати на наш емоційний стан та психічне здоров’я загалом. Страх, переживання та стрес — нормальна та зрозуміла реакція.

    Ми не можемо займатися тим, до чого ми звикли, і не знаємо, коли життя повернеться до “докарантинного”. Невизначеність і неможливість контролювати та планувати своє ж власне життя крокують поруч із пандемією та карантинними обмеженнями.

      Це все може призвести до розладів сну, проблем із концентрацією, депресивного та тривожного розладів, панічних атак, страху людей, які мають симптоми хвороби. У людини може розвиватися підвищена чутливість до свого самопочуття та як наслідок стурбованість власним здоров’ям та іпохондричний розлад.

       Якщо ви відчуваєте, що почуваєтеся зле, поговоріть про це із близькою людиною або фахівцем з психічного здоров’я. Це нормально — почуватися не в тонусі, пам’ятайте про це. Важливо вчасно звернутися по допомогу. А поки, поради як зменшити стрес та полегшити паніку:

 • Зосередьтеся на тому, що ви можете контролювати. У час коли наші плани руйнуються через карантинні обмеження і ми не можемо спланувати ані нашу відпустку, ані вихідні, важливо залишатися при чомусь стабільному.

Це можуть бути спільні сніданки, прогулянки з близькими, перегляд фільмів тощо.

 • Тримайте руку на пульсі новин, але без одержимих перевірок. Важливо розуміти яка епідеміологічна ситуація в країні, щоб знати як поводитися і чого очікувати. Та намагайтеся не перевіряти новини щогодини — це підвищить панічні настрої і відчуття страху за власне здоров’я та здоров’я близьких.
 • Харчуйтеся регулярно і правильно. Збалансована їжа, багата вітамінами й мікроелементами, може зміцнити ваш організм та допомогти йому протистояти вірусу.
 • Дотримуйтеся режиму сну. Така щоденна процедура як сон здається настільки невибагливою і тривіальною, що дуже легко забути про її важливість для людини. Повноцінний сон має тривати 7-8 годин. Поки людина спить, у неї відновлюється імунітет, здійснюється синтез гормонів (мелатонін виробляється вночі, а кортизол вранці) та виводяться токсини з організму.
 • Майте регулярну фізичну активність. Спорт допомагає впоратися зі стресом, тривогою та панічними настроями, адже під час фізичного навантаження виділяється ендорфін. Також спорт відволікає від нав’язливих негативних думок і допомагає зосередитися на будь-чому іншому.
 • Творіть. Будь-які види творчості оживлюють наше тіло, яке передає позитивні імпульси психіці.
 • Читайте художню літературу, вивчайте мови – розвивайте основні психологічні процеси, адже це запорука молодості.
 • Залишайтеся на зв’язку з близькими. Неважливо як близько або далеко знаходяться ваші близькі та як часто ви з ними спілкуєтеся, намагайтеся підтримувати з ними зв’язок. Також якщо ви почуваєтеся самотньо, не соромтеся зателефонувати другу або запросити його на зустріч.
 • Допомагайте іншим. Добрі справи, волонтерство та допомога іншим робить людину щасливою, так стверджують численні дослідження. Ми самі можемо почуватися краще, якщо зробимо якусь хорошу справу.

Для психічного здоров’я запам’ятайте три аксіоми:

 • переживати – нормально, а боятися деструктивно;
 • люди смертні;
 • у щасливих та спокійних батьків – щасливі та спокійні діти та навпаки.

 

       Пам’ятайте, що це нормально — відчувати занепокоєння і паніку, коли світ навколо вас нестабільний. У будь-якій ситуації ви не самі. Поговоріть про ваші переживання із близькою людиною. Якщо ж з певних причин ви не можете звернутися по допомогу до рідних чи друзів, скористайтеся державними гарячими лініями або психологічною лінією підтримки.

  Телефони гарячої лінії COVID-19


– Міністерство охорони здоров’я 0 800 50 52 01

– Центр громадського здоров’я 0 800 50 58 40

– Стоп, паніка 0 800 50 18 92

-Цілодобовий оперативний штаб та гарячу лінію з протидії коронавірусу РОДА 0 800 500 078

Інформацію підготував:

практичний психолог Корольова О.М.

Поділіться цим дописом у соціальних мережах: