Профілактика захворювань ротової порожнини

      Основними способами профілактики захворювань ротової порожнини є правильне чищення зубів і регулярне проходження профілактичних оглядів у стоматолога,а також раціональне харчування. У дітей до семи років чищення зубів має певні особливості та вимагає допомоги з боку батьків. У цьому віці діти не завжди можуть самостійно правильно чистити зуби, тож батьки не мають полишати контролю і ,якщо потрібно, дочищати зуби своїм дітям.

Обираємо зубну пасту

     Процес дозрівання емалі при регулярному використанні зубної пасти , що містить фтор, прискорюється,а ризик виникнення карієсу зубів істотно знижується. Тож така зубна паста є корисною для дітей, однак,не молодше чотирьох років – тоді вони вже здатні випльовувати залишки зубної пасти після чищення зубів.

     Дітям до трьох років включно не рекомендується зубна паста,що містить фтор. У цьому віці діти можуть проковтувати зубну пасту та ще не вміють як слід полоскати рота. А проковтування зубної пасти ,особливо такої,що містить фтор – активний елемент, може призвести до проблем із органами травної системи. Тому дітям ліпше користуватися спеціальними дитячими зубними пастами. Фтор у таких зубних пастах відсутній, або ж його вміст знижений.

     У разі проковтування дитиною значної кількості зубної пасти слід негайно звернутися до лікаря.

Обираємо зубну щітку

       Зручність і корисність зубної щітки чимало залежить від її розміру. Зубні щітки мають відповідати віку дітей, бо з віком змінюється розмір і міцність зубів. Тому важливо обирати дитячі моделі зубних щіток. Вони не тільки зручного розміру, а й мають м’які щетинки,що добре для дитячої зубної емалі та запобігає пораненню ясен.

       До трьох років можна використовувати тільки мануальні (звичайні ) зубні щітки. Електричні зубні щітки можна використовувати дітям старше трьох років і тільки під наглядом батьків.

Чистимо зуби правильно

       Чистити зуби слід не менше трьох хвилин після прийому їжі зранку та ввечері. Регулярне чищення запобігає гниттю залишків їжі і розмноженню у ротовій порожнині шкідливих бактерій, які і провокують більшість захворювань ротової порожнини.

      Передні зуби чистять вертикальними рухами від ясен. З середини – з боку язика та піднебіння – «вимітаючими» рухами вгору для нижніх і вниз для верхніх зубів. Жувальну поверхню зубів чистять горизонтальними рухами  вперед – назад. За щічками – круговими по зімкнутих зубах. Насамкінець чистять язик.

Добираємо раціон,що зміцнює зуби

      Для того , щоб запобігати карієсу й укріпляти дітям зуби, слід забезпечити їм раціональне харчування. Тоді вони отримуватимуть усі речовини, які необхідні для формування зубів. Зокрема,слід включити до раціону дітей достатню кількість продуктів,що містять фтор і кальцій.

     Чимало фтору міститься в яловичині ,рисі, яйцях, молоці, цибулі, шпинаті, яблуках, рибі ( тріска, сом), горіхах, печінці і інших продуктах ,але основна кількість фтору надходить до організму з водою. Сполуки фтору входять до складу всіх тканин людського тіла, хоча найбільша частка припадає на кістки і зубну емаль.

      Кальцієм насичені такі харчові продукти , як молоко і молокопродукти  (вершки, сир), свіжа зелень(петрушка, шпинат), бобові (боби, квасоля),риба, горіхи. У тканинах організму кальцій розподіляється нерівномірно, як і фосфор. Близько 99% мікроелементу входить до складу кісткової тканини, опорну функцію  якої і забезпечує кальцій.

      Варто пам’ятати ,що солодощі ,кислі фрукти та соки ,газовані напої послаблюють зубну емаль. Тому після їх вживання дитині слід ретельно прополіскувати рот або чистити зуби.

Відвідуємо стоматолога  

      Важливим способом профілактики захворювань зубів є профілактичні огляди у стоматолога. Тільки лікар здатен помітити найперші прояви захворювання , а також перевірити ,чи правильно формується прикус.

     Профілактичні огляди мають проводитися не рідше ніж два рази на рік. Найбільш сприятливими для виникнення карієсу є періоди заміни молочних зубів постійними. При підвищеній рухливості молочних зубів між ними залишається більша кількість часточок їжі,ніж зазвичай. Тож у цей час відвідування стоматолога є найбільш необхідним.

     Але сформувати у дітей правильне ставлення до чищення зубів і підготувати їх до стоматологічного огляду, можна прочитавши їм казку. Казка пояснить важливість догляду за зубами та розвіє страх перед візитом до стоматолога.

Профілактика захворювань ротової порожнини є одним з аспектів збереження  здоровя . І дбати про це варто з дитинства. Тому дуже важливо правильно  обирати засоби профілактики і вчасно пояснити дітям, до чого може призвести недбання про здоровя зубів, а також навчити їх правильно чистити зуби.

Інформацію підготувала

сестра з дієтичного харчування

Кот М.Р.

Поділіться цим дописом у соціальних мережах: