Разом граємо – звуки вимовляємо

       Добрий день любі батьки! Запрошую Вас долучатись до циклу розвиваючих мовленнєвих ігрових вправ з дітлахами. Це гарний привід для цікавої та корисної сімейної традиції. Сьогодні поговоримо про мовленнєве дихання та пограємо в захоплюючі ігри.

       Діти в процесі говоріння часто починають розмовляти на вдосі або на залишковому видосі. Зустрічаються випадки, коли вони набирають повітря перед промовлянням кожного слова.  Це має негативний вплив на оволодіння правильною вимовою та побудовою плавного й злитого мовленнєвого висловлювання.

       Тому дуже важливо спершу навчити дитину робити сильний, тривалий видих. І це не просто важливе завдання, а й вкрай цікаве, яке приносить багато позитиву і задоволення дітлахам.

Ось які дихальні ігрові вправи ми використовуємо на наших заняттях:

 1. «Сніжок». Шматочок вати кладемо на кінчик носика, робимо вдих носиком та сильний видих на кінчик язичка, з язичка повітря потрапляє на вату і білий лапатий сніжок летить й тішить дітлахів за будь-якої пори року).
 2. «Футбол». Кольорові фетрові кульки розміщуємо з одного краю столу, робимо глибокий вдих носиком та видих на кульку-м’яч через рот, кулька котиться на інший край столу і забиває «гол». Можна зробити кулько-м’ячі самостійно, з кольорового паперу.                        

       Ускладнений варіант, який допомагає вчитись направляти видих: «Футбол» з дмуханням через коктельну трубочку. (Хто ще не влаштовував удома дмухально-футбольні баталії?)

 1. «Гойдалка». Прикріплюємо за нитку вирізану паперову тваринку чи улюбленого мультяшного героя, робимо вдих носиком та сильний видих через рот, і наш герой «гойдається». Ми використовуємо яскраву гойдалку з фіксиками, яку теж можна самостійно змайструвати.
 2. «Гріємо ручки». Видихаємо струмінь повітря на долоні, розтираючи їх.
 3. «Вітрячок». Звичайні пластмасові вітряки «оживуть» під сильним струменем повітря (вдих носиком, видих ротиком).
 4. «Свічка». Напевно не знайдеться жодної дитини, яка б не любила задмухувати свічку. Вдих носиком, видих ротом… Проте тримаємо свічку на відстані й пам’ятаємо про правила техніки безпеки.
 5. «Змія». Спільно з дитиною вирізаємо тонку полоску паперу, можна їй намалювати очі, язичок, носик, ротик…згортаємо «гармошкою», «приклеюємо» нашу змію на кінчик язичка. Вдих носиком, сильний видих ротом і…змія рухається, звивається.
 6. «Буря». Беремо звичайну високу склянку чи баночку, на третину заповнюємо водою, ставимо коктельну трубочку, робимо глибокий вдих носиком і сильний видих ротом в трубочку…і в нас вийшла справжня буря.                                                        

       Пам’ятаємо й про плавність видиху, адже при розмові ми контролюємо вдих і видих, змінюючи його та забезпечуючи плавність, тривалість і легкість вимови.

Ігри-вправи, спрямовані на розвиток здатності здійснювати плавний видих і регулювати його силу: 

 1. «Вітрячок». На цей раз «оживлюємо» нашого вітрячка плавним та легким видихом, від якого вітрячок крутиться повільніше, не поспішаючи.
 2. «Пір’їнка». Можна придбати набір кольорових пір’їнок, або використовувати звичайні. Пір’їнку кладемо на долоньку або на тверду поверхню, робимо вдих носиком, легкий і плавний видих ротом. Пір’їнка «витанцьовує» в повітрі, чим неймовірно тішить дітлахів. Можна дмухати одночасно на декілька пір’їнок.
 3. «Мильні бульбашки». Усім знайома й така улюблена гра дитинства. А виявляється, ще й дуже корисна. Дмухаємо бульбашки регулюючи силу видиху, додаючи плавності. І звичайно ж, лопаємо бульки. Вдих носиком, видих ротом.
 4. «Кораблик». Хто вже забув, як з паперу виготовляти кораблики, швиденько пригадуємо. Спільно з дитиною виготовляємо кораблик, набираємо в невисоку, об’ємну ємкість води, і вперед в «далеке плавання». Вдих носиком, плавний видих через рот і кораблик легенько рухається на хвильках.
 5. «Змія повзе». Знову ж, спільно майструємо паперову змію, згортаємо «гармошкою». Кладемо на тверду поверхню й плавним видихом через рот, змія починає «повзти». Змію можна замінити іншими тваринами чи птахами, плазунами, жуками…важливо щоб іграшка була з легкого паперу, який «оживатиме» від плавних видихів.

      Важливо! Ігрові вправи на дмухання проводимо поступово, не перевантажуючи дихальний апарат. Гра триває 1-3 хвилини, після чого дитина відпочиває.

     При регулярному виконанні дихальних ігрових вправ, Ваша дитина отримає правильне мовленнєве дихання, яке дозволятиме досягати максимального звуку і плавності.

Мама Людмила й донечка Даринка вже долучились до ігрових дихальних вправ. Долучайтесь і Ви.

                       

                                 З повагою, вчитель-логопед Синяк Олеся Петрівна

Поділіться цим дописом у соціальних мережах: