Три шляхи у вихованні

http://school9.kirovedu.com/uploads/editor/5017/403728/sitepage_9/images/sonechko.jpg

Ви не спроможні поліпшити сім’ю, де ви народилися,

але ви можете допомогти сім’ї, у якій народився ваш син.

А. Ньюмен

ТРИ ШЛЯХИ У ВИХОВАННІ

Довіра і страх, упевненість та боязкість, спокій і тривога – риси, які особистість набуває в сім’ї. У тривожних матерів, наприклад, часто виростають тривожні діти. Не стриманий батько, який дратується з найменшого приводу, нерідко сам того не підозрюючи, формує схожий тип поведінки у своєї дитини.

Отже, існують певні стилі сімейного виховання.

АВТОРИТАРНИЙ СТИЛЬ – усі рішення ухвалюють батьки, які вважають, що дитина повинна підкорятися їх волі і авторитету.

Негативні наслідки. Надто високі вимоги, від дитини вимагають досягнення успіху в різних сферах, що може сприяти появі страху невдачі, поразки.

Позитивне. В особистості змалку виховують почуття відповідальності, уміння долати труднощі.

ОПІКУНСЬКИЙ СТИЛЬ – прагнення батьків постійно бути поруч з дитиною, розв’язувати за неї всі проблеми. Дитину оточують надмірною увагою,вона займає головне місце в сім’ї.

Негативні наслідки. Зазнавши труднощів повсякденного життя, не маючи необхідних навичок їх подолати, така людина часто зазнає поразки. Діти стають невпевненими, підвищується рівень тривожності.

ПОБЛАЖЛИВИЙ СТИЛЬ виявляється у недостатній увазі до дитини з боку батьків, дитина в сім’ї належить сама собі. Діти не знають заборон і обмежень з боку батьків.

Негативні наслідки. Нездатність батьків контролювати поведінку дитини може призвести до входження її до асоціальних груп. Згодом такі діти конфліктують з тими, хто їм не підкоряється.

ДЕМОКРАТИЧНИЙ СТИЛЬ – батьки заохочують особистісну відповідальність і самостійність своєї дитини відповідно до її вікових можливостей.

Позитивне. Діти відчувають підтримку батьків, які прислухаються до думки дитини, але разом з тим і вимагають від неї відповідальної поведінки.

Такому стилю притаманний високий рівень вербального спілкування. Батьки вірять в успішну самостійну діяльність дитини. Батьківський контроль адекватний. В таких сім’ях виростають впевнені у собі діти, здатні іти на компроміси, комунікабельні і чуйні.

На процес виховання дитини негативно впливають не тільки індивідуальні особливості батьків, як тривожність і афективність, а й домінантність, бажання підкорити дітей і вимагати від них беззастережної слухняності. Тому слід шукати підходи до виховання дитини, які допоможуть дитині активно розвиватись.

Зверніть увагу:

Вирази, що боляче травмують дитячі душі, яких бажано уникати:

  • Я безліч раз тобі говорив…;
  • Усі діти, як діти, а ти…;
  • Ну на кого ти схожа…;
  • Ти такий, як твій батько…

Вирази, що бажано вживати якомога частіше:

  • Ти в мене такий гарний (гарна)!
  • Допоможи мені, будь ласка…;
  • Спробуємо зробити разом…;
  • Ти в мене молодець!
  • Я тобі вдячна!
  • Як у тебе чудово виходить

 

 

Поділіться цим дописом у соціальних мережах: