Трирічні малюки, щоб криза не була критичною

         Криза трьох років засвідчує один з важливих моментів розвитку дитини раннього віку – усвідомлення себе як окремої істоти, яка має власні бажання, що не завжди збігаються з бажанням інших.

На новому етапі розвитку з’являється критична ситуація, яка позначається термінами: вік впертості, криза самостійності, криза незалежності. Ця криза завдає дорослим багато труднощів. Пов’язано це з тим, що з наближенням кінця раннього дитинства малюк стає більш самостійним, ніж раніше, менш залежним від дорослого.

Дитину в період кризи 3-років вирізняє цілий набір симптомів поведінки:

1 симптом – яскраво виражений негативізм

Це не просто небажання виконувати вказівки дорослого, а прагнення робити все навпаки. До того ж, це виявляється, ніби проти волі самої дитини і часто всупереч її власним інтересам. Дитина не робить чогось тільки тому, то її про ие попросили.

симптом   – впертість.

Дитина домагається свого лише тому, що так забажала. Малюк може довго відмовлятися йти додому з прогулянки лише тому, що так захотів і не має бажання змінювати рішення.

 3    симптом  – протест. Дитині нічого не подобається з того, що вона робила раніше, ніби заперечує той спосіб життя, який склався у неї до 3-років, не подобається все, що пропонує їй дорослий. Вона відмовляється йти поруч, тримаючись за руку, починає вередувати з будь-якого приводу.

4  симптом – свавілля. Дитина все хоче бачити і робити сама, «Я сама», веде боротьбу за самостійність.

5  симптом – бунт проти навколишніхДитина жорстоко конфліктує з усіма оточуючими, свариться з ними, поводиться агресивно.

6   симптом – деспотизм, виражений у прагненні дитини до деспотичного  придушування оточуючих.

Вся сім’я має задовольняти бажання малюка, інакше будуть істерика та сльози. Якщо в сім’ї кілька дітей, малюк буде виявляти ревнощі, іноді -агресію до молодшої дитини, потребуватиме до себе постійної уваги.

За висновками психологів, в центрі кризи 3-років – бунт дитини проти авторитарного виховання, проти системи відносин в сім’і, що склалася раніше. Це не просто важкий період дитинства, що полягає в негативному ставленні до дорослого, а особливий віковий етап. Адже йде мова про нарождення особистості дитини.

Криза 3-років виявляється у ставленні дитини до предметного світу, інших людей, до самого себе. Дитина все більше прагне до самостійності, звільняючись від опіки дорослого.

Що робити батькам у період кризи 3 років

Дозволити дитині діяти самостійно, але контролювати. Причому контролювати потрібно не стільки дії самого малюка, скільки простір навколо нього. Ваша дитина хоче пролізти під столом? Нехай, тільки підставте руку, щоб вона не вдарилася. Хоче від вас відбігти – прослідкуйте, щоб вона не зникла з очей. Хоче їсти сама ложкою – нехай, простежте тільки, щоб поруч не було ножа. Подібне ставлення до дитини дозволить їй відчувати себе впевнено.

Часто спроби дитини бути самостійною дуже нервують батьків, простіше і швидше самим одягнути, нагодувати і умити. Але якщо ви не дозволите їй робити це зараз, то в майбутньому не нарікайте, що ваша дитина ледача і несамостійна.

Роздратування дорослих цілком природньо, це почуття можна зрозуміти. Адже, насправді дитина ще дуже небагато може зробити сама, вона незграбна, у неї багато чого не виходить. До того ж вона непослідовна у своїй поведінці: з одного боку, наполягає на своєму, з іншого – виявляється абсолютно безпорадною перед найпростішим завданням. Але ви повинні ставитися до цього спокійно, так як, відчувши ваше роздратування, дитина може випробувати почуття сорому від своєї недолугості і відмовитися від спроб бути самостійною. Нехай зробить так, як уміє, і не забудьте її похвалити! Абсолютно неприпустимі глузування й іронія. У такій ситуації дитина може вирішити, що краще залишатися маленькою і залежною, у всякому разі, маленьких і безпомічних не лають.

Допомогти подолати кризу можуть терпіння, любов і віра в можливості малюка. Потрібно зберігати спокій, не дивлячись на всі капризи й істерики маклюка.

Інформацію підготувала:

практичний психолог Корольова О.М.

Поділіться цим дописом у соціальних мережах: